Share
Tweet
Pin
Email
Share
Share
Share

گشتی در بورجومی گرجستان، شهر چشمه های بهاری

  • 1393/09/25

 
 
 

در بورجومی گرجستان چه کنیم؟ چه جاذبه هایی را ببینیم؟

شهر بورجومی از زمان شوروی سابق به خاطر آب های معدنی شورش شهرت یافته است. بورجومی شهر تفریحی کوچکی است که در دره سرسبز کنار رود خروشان Mtkvari ساخته شده است. اگر به دنبال مقصدی دل نشین و پر از آرامش و پیاده روی های طولانی در دل طبیعت هستید بهترین گزینه را انتخاب کرده اید. برای گشتی کوتاه در بورجومی با کوچر همراه شوید.

شهر بورجومی

طبیعت بی نظیر
 

شهرت اصلی شهر بورجومی به خاطر داشتن چندین چشمه آب معنی است که در فصل بهار پراز آب می شوند. آب معدنی معروف بورجومی که خواص درمانی نیز دارد به بیش از سی کشور جهان صادر می شود. اما آب های معدنی تنها دلیل سفر به این شهر نیستند بلکه محل قرار گرفتن آن بی نهایت زیباست. جنگل هایی سرسبز با درختان کاج سر به فلک کشیده که کوه های قفقاز دور آن ها، پیچیده شده اند.

طبیعت بی نظیر

گذشته شهر بورجومی

سربازهای روس در سال ۱۸۱۰ این چشمه های آب گرم معدنی بهاره را کشف کردند. کنت Vorontsov یک دولتمرد روس بورجومی را تبدیل به یک اقامت گاه تفریحی کرد. که چند سال بعد در دهه آخر قرن نوزدهم میلادی هنگامی که دوک Mikhail Romanov برادر تزار الکساندر دوم یک کاخ مجلل در نزدیکی آن بنا کرد تبدیل به محلی رایج و محبوب میان مردم شد. محل دقیق شهر را در نقشه ببینید:

 

از دیگر دلایل شهرت آن درمان دختر نائب السلطنه تزاری روسیه در بورجومی بود. بعدها دو تا از چشمه های بورجومی به نام نائب السلطنه و دخترش نام گزاری شد. در اواخر دهه ۱۹۹۰ صنعت گردشگری این شهر تقریبا به صفر رسید و زنگ خطری شد تا شهرداری این شهر به دنبال راهکاری برای حل آن باشد. از آن زمان رفته رفته گردشگردی این شهر افزایش یافت به نحوی که در فصل شلوغ تابستان بین ماه های تیر تا شهریور پیدا کردن محلی مناسب اقامت در آن تقریبا غیرممکن است. و اما دیدنی های این شهر:

پارک آب معدنی |Mineral Water Park

هنگام ورود به پارک ممکن است احساس مدرن بودن به شما دست بدهد اما اشتباه نکنید. این پارک در میان قرن ۱۹ میلادی ساخته شده است. بیشتر بازدید کنندگان پارک به اینجا می آیند تا بطری هایشان را پر از آب های گرم معدنی کنند. در پارک چهار شیر آب بدین منظور تعبیه شده است. این شیرها در نزدیکی اولین چاه کشف شده در شهر قرار دارند. در پارک چندین مجسمه و آبشار نیز برای دیدن وجود دارند.

پارک آب معدنی

موزه تاریخ محلی | Museum Of Local History

ساختمان موزه به سبک گوتیک در سال ۱۸۹۰ ساخته شده است. درون موزه می توانید مجموعه ای از سلاح های برنزی مربوط به سال ها پیش از میلاد مسیح را ببینید. همچنین مجموعه عظیمی از سکه های رایج از قرن ۵ قبل از میلاد تا قرن ۱۰ میلادی، وسایل شخصی ساکنین خانه رومانف ها ظروف اروپایی و شرقی، اسلحه، نقاشی و آثار گرافیک را در کنار نمونه ای از دیدنی های طبیعی مانند فسیل درختان ببینید.

موزه تاریخ محلی

صومعه زارما | Zarma Monastery

برج ناقوس و کلیسای زارما در قرن سیزدهم میلادی ساخته شدند و متعلق به مسیحیان اوتودوکس قرون وسطی هستند. این مکان یکی از مهم ترین نهادهای تاریخی در توسعه علمی و فرهنگی منطقه است. نمای صومعه کاملا دکور شده است و داخل آن نیز تماما نقاشی شده. بجز نقاشی های مذهبی چندین نقاشی پرتره از خانواده ژاکیل در قرن ۱۴ این جا وجود دارد. پس از فتح منطقه توسط عثمانی ها در قرن ۱۶ میلادی این صومعه متروکه و تقریبا نابود شد و تا اوایل قرن بیستم این وضعیت ادامه پیدا کرد. تا این که صومعه بازسازی شد. به هر حال بعضی از ویژگی های منحصر به فرد آن در این پروسه از بین رفتند.

صومعه زارما

کاخ آبی فیروزه |  Blue Place Firuza

فیروزه از زیباترین بناهای تاریخی شهر بورجومی است که در ورودی پارک آب معدنی قرار گرفته است. این کاخ در سال ۱۸۹۲ توسط سفیر ایران ساخته شد. این اثر یک بنای تاریخی فرهنگی خاص است. ساختمان ترکیبی از سازه های ایرانی، گرجستانی و اروپایی است.

کاخ آبی فیروزه

پارک ملی  بورجومی – خاراگائولی | Borjomi-Kharagauli National Park

پارک منطقه ای محافظت شده است که در نزدیکی کوه های قفقاز قرار دارد. درون پارک می توانید مجموعه کاملی از جنگل های مختلط قفقازی را ببینید. این پارک از نزدیکی شهر بورجومی آغاز شده و تا شهر خاراگائولی ادامه می یابد. مساحت پارک ۸۵۱ کیلومتر مربع است. این پارک در سال ۱۹۹۵ تاسیس و از سال ۲۰۰۱ رسما شروع به کار کرد. اما تاریخ پارک به قرون وسطی بازمی گردد زمانی که اشراف زادگان محلی برای شکار به این جا می آمدند. پس از، از دست رفتن استقلال گرجستان  دوک میخاییل نیکلاویچ ژنرال دولتی این منطقه شد. او شیفته زیبایی منطقه شد و خانه تابستانیش را در آن ساخت. تغییر اصلی هنگامی رخ داد که دوک الوار برداری و شکار کردن را ممنوع کرد. که پایه ای برای سالم ماندن پارک در طول تاریخ شد .

پارک ملی بورجومی – خاراگائولی

قلعه گرجی | Gogia’s Castle

این قلعه در شمال غربی شهر بورجومی قرار دارد و حوالی قرن ۱۴ میلادی ساخته شده است. قلعه متعلق به حکمرانان بورجومی لردهای فئودالی (Aalishvilis) بود. امروزه نیز Gogia Avalishvili  نام دارد.

قلعه گرجی

کاخ رومانف | Romanov’s Palace

کاخ رومانف قرن ۱۹ ساخته شد. درون کاخ تبدیل به نمایشگاهی شده است که شامل اجناس یونیکی مانند: میزی که ناپلئون به رومانوف هدیه داد، مبل هایی که هدیه پادشاه ایران بود و میز دست سازی که پیتر امپراطوری روسیه نوشته هایی رویش هک شده است. یک میز بیلیارد نیز در اتاق مخصوص بازی وجود دارد.

کاخ رومانف

صومعه سبز | The Green Monastery

ساختمان بین قرن های ۹ و ۱۰ میلادی ساخته شد. این صومعه در دره زیبای بورجومی با فاصله ۱۳ کیلومتری از شهر بورجومی بنا شده است. جنس آن از سنگ های خاصی است که رویشان سبز رنگ است. برخی کمی کم رنگ تر و برخی پر رنگ تر.

صومعه سبز

قلعه پیتر | Peter’s Castle

قلعه قرون وسطی که در بالای کوه های صخره ای چند کیلومتر دورتر از بورجومی قرار دارد. پس از فتح کشور توسط عثمانی ها قلعه پیتر مقر اصلی فرمان روایی آنان شد. امروز چندین ساختمان آن در میان دیوارهای قلعه باقی مانده اند.

شما ممکن است دوست داشته باشید